En stor ejendom med 1 hektar jord, sælges til den eventyrlystne person, der ønsker at skabe sit eget lille paradis på Ærø. Her køber du et projekt, med hverken nymalet indgang eller en nyslået græsplæne, men du vil selv vide, om dette er drømmestedet, du har ventet på at finde indtil nu! Meget er blevet gjort, og hvor der er en god del tilbage, så du kan sætte dit eget præg på stedet. Det, du vil kunne få med lidt arbejde og indsats, er et dejligt hus med 4 soveværelser, 2 badeværelser, fantastisk have og havudsigt.
Da de nuværende ejere flyttede ind i 2015, var renoveringen allerede godt i gang. De fortsatte arbejdet med at lægge et nyt smukt tegltag. På 1. sal skabte vi nye rum med trægulve, døre, vinduer og lofter med 30 cm isolering. Der er stadig noget arbejde tilbage, men det meste af materialet til at færdiggøre det med, er indkøbt og klar til brug. Inklusive lægter, paneler, gulvbrædder og glas. El systemet har fået 2 nye sikringsskabe, og solfangeranlægget vil kunne færdiggøres med hjælp fra firmaet: "Varmt Vand fra Solen". Solfangerne på taget har en stor kapacitet og kan opvarme langt mere end blot huset, her er det kun fantasien, der sætter grænser.
Haven byder på æbler, kirsebær, blommer, ribs, solbær, boysenbær, rabarber, hindbær og valnødder, som du kan nyde. Om natten kan du beundre stjernehimlen uden lysforurening og nyde den næsten endeløse stilhed, som denne del af Ærø er velsignet med.
Boligen indeholder i stueplan: Entré stort køkken med spiseplads, i åben forbindelse til stor lys spise/opholdsstue mod syd, med hyggelig og effektiv brændeovn og direkte udgang til haven, stort værelse lækkert badeværelse med muret bruseniche, stort praktisk grovkøkken/bryggers med endnu et badeværelse, som dog trænger til istandsættelse. På første er der god møblérbar repos, stort dejligt værelse med loft til kip som næsten er klart, og 2 værelser mere som er godt på vej.
Stalde og lader følger med, til evt. nedrivning eller evt. renovering, og dermed mulighed for husdyrhold
Der er nok at komme at se på, så tøv ikke med at bestille en fremvisning!