Åbent hus (kræver tilmelding)
14. maj kl 10.00 - 17.00

Enggårdsvej 556710 Esbjerg V

Villa

5/4 rum
151 m²
C
3.395.000 kr.

Fakta om boligen

Sagsnr.
67104864
Boligareal
151 m²
Vægtet areal
148 m²
Rum/værelser
5/4
Grundareal
814 m²
Antal etager
1
Byggeår
1974
Ombygget
1981
Energimærke
C
Liggetid
8 dage

Økonomi

Ejerudgifter pr. md.
2.361 kr.
Pris/m²
22.939 kr.
Pris
3.395.000 kr.
Prisudvikling
0,00 %

Finansiering

Udbetaling
170.000 kr.
Brutto (ex. ejerudgifter)
18.518 kr.
Netto (ex. ejerudgifter)
14.775 kr.

Fakta om kommunen

Kommuneskat
26,1 %
Landsgennemsnit
25,4 %
Grundskyldspromille
9,9
Landsgennemsnit
10,2
Pasningstakster
Vuggestue (0-2 år)
3.614 kr./md.
Dagpleje (0-2 år)
3.115 kr./md
Børnehave (3-5 år)
2.038 kr./md.
Antal folkeskoler
26
Gns. klassekvotient
20,3

Ind­flyt­nings­klar kvalitetsvilla i attraktive Fovrfeld

Ind­flyt­nings­klar kvalitetsvilla i attraktive Fovrfeld

Velkommen til Enggårdsvej 55 - en flot renoveret og yderst indbydende bolig, hvor du kan flytte direkte ind og nyde hverdagen fra dag ét. Her får du en moderne og velholdt villa med en gennemtænkt planløsning og masser af charme.

Boligen byder på entré, lækkert badeværelse med kar samt et værelse i stueplan - perfekt til børneværelse, kontor eller gæsteafdeling. Husets naturlige samlingspunkt er det store, lyse køkken-alrum med god spiseplads og hyggelige kroge, som ligger i åben forbindelse med den skønne stue. Her imponerer loft til kip, synlige bjælker og det flotte lysindfald, mens hemsen tilfører både karakter og ekstra an­ven­del­ses­mu­lig­he­der. Derudover får du et praktisk bryggers med egen indgang.

På 1. sal venter tre gode værelser samt endnu et pænt og næsten helt nyt badeværelse - ideelt til den moderne familie.

Udendørs får du en lukket og ugeneret grund, hvor du kan nyde solen og privatlivet i rolige omgivelser.

Beliggenheden i populære Fovrfeld gør hverdagen nem med kort afstand til skole, dag­in­sti­tu­tio­ner, indkøb og gode stisystemer. Samtidig er der hurtig adgang til Esbjerg centrum.