Åbent hus (kræver tilmelding)
20. marts kl 09.00 - 16.00

Ulleruphusevej 18, Alsted7900 Nykøbing M

Villa

7/5 rum
166 m²
C
1.195.000 kr.

Fakta om boligen

Sagsnr.
79005136
Boligareal
166 m²
Vægtet areal
176 m²
Rum/værelser
7/5
Grundareal
3.855 m²
Antal etager
1
Byggeår
1909
Ombygget
2013
Energimærke
C
Liggetid
491 dage

Økonomi

Ejerudgifter pr. md.
2.232 kr.
Pris/m²
6.790 kr.
Pris
1.195.000 kr.
Prisudvikling
-8,00 %

Finansiering

Udbetaling
60.000 kr.
Brutto (ex. ejerudgifter)
6.497 kr.
Netto (ex. ejerudgifter)
5.176 kr.

Fakta om kommunen

Kommuneskat
25,8 %
Landsgennemsnit
25,4 %
Grundskyldspromille
15,3
Landsgennemsnit
10,2
Pasningstakster
Vuggestue (0-2 år)
3.923 kr./md.
Dagpleje (0-2 år)
2.585 kr./md
Børnehave (3-5 år)
2.438 kr./md.
Antal folkeskoler
4
Gns. klassekvotient
22,0

FLOT, IND­FLYT­NINGS­KLAR EJENDOM PÅ LANDET MED UTALLIGE MULIGHEDER

Velkommen til Ulleruphusevej 18! Her får I en landligt beliggende villa, hvor I kan tage jeres ting og flytte direkte ind. I kan også sætte jeres eget præg på ejendommen. Uanset hvad I vælger, får I en beliggenhed i naturskønne omgivelser mellem Tøving og Alsted og kort afstand til Limfjorden. Der er ca. 8 km til Nykøbings centrum, hvor alle hverdagens gøremål og behov kan dækkes og ca. 3 km til Tødsø.
Så hvis I drømmer om at det landlige liv omringet af fantastisk natur, tæt på åbne marker og vidder og tæt på fjorden – men stadig ønsker at være bynær, tæt på skole og indkøb? Så kunne huset her være noget for Jer!

Ejendommen er beliggende på en 3.855 m2 stor grund med udsigt over åbne marker og vidder. Huset er pudset, gulmalet og med eternittag. Boligen er opført i 1909, til-/ombygget i 2013 og er løbende renoveret og moderniseret. Huset står i ind­flyt­nings­klar stand og overalt er der valgt pæne, lyse og tidløse materialer. Ejendommen rummer 166 m2. Derudover får I en udestue på ca. 23 m2, tagetage på 58 m2 og i en vinkel til stuehuset er et godt udhus på 106 m2. I haven er en hyggelig pavillon på 11 m2, en garage på 20 m2 og et drivhus. Som prikken over i’et – en stor hal/værksted på hele 440 m2, som indbyder til mange forskellige an­ven­del­ses­mu­lig­he­der pga. den gode stand, de er i! Hvad end I drømmer om liberalt erhverv, dyrehold, opbevaring, værksted eller hvad end, kreativiteten byder på.

Rundt om ejendommen er der stor gårdsplads udlagt i grus samt en stor have primært anlagt i græs, så den er dejlig ved­li­ge­hol­del­ses­ven­lig og nem at passe, ligesom der også er et hyggeligt flisebelagt terrassemiljø og havepavillon.

Indretning: Velkommen indenfor gennem udestuen, som også fungerer som vindfang. Herfra træder I ind i husets store entré, hvor der er god skabsplads og plads til at hænge overtøjet fra sig. Entréen er i åben forbindelse med det uundværlige og praktiske bryggers med håndvask samt plads til va­ske­fa­ci­li­te­ter. Her er der også adgang til husets dejlige badeværelse. Her er god plads og der er valgt nogle gode og lyse materialer. Fra entréen er der i husets vestlige fløj via gangareal adgang til tre værelser, hvoraf to af dem er med indbyggede skabe. Alle i en god og rummelig størrelse – perfekte som børneværelser. I den østlige ende af huset kan I via entréen komme videre ind i det store køkken, som ligger i åben forbindelse med alrum og stue. Her vil I opleve, at der er en super god indretning, således der er plads til både spiseafdeling og sofagruppe, hvor man er tæt på hinanden, men alligevel lidt delt op – det fungerer super godt. Selve køkkenet er rummeligt og stort og igen er det de lyse, tidløse materialer, der går igen. Her er både godt med skabs- og bordplads og den indbyggede spiseplads byder på mange hyggelige stunder for familien. Derudover er der endnu to værelser i denne ende af huset.

Alt i alt en dejlig ejendom med god plads såvel ude som inde!


BESIGTIGELSE AF EJENDOMMEN SKAL SKE EFTER FORUDGÅENDE AFTALE MED EDC MORS

Vil du vide mere om boligen?

Har du spørgsmål om boligen eller ønsker du at komme forbi til en uforpligtende snak? Så kontakt os her

Besøg butikken