Fremvisning
Book en fremvisning

Østergade 118305 Samsø

Villa

3/2 rum
119 m²
G
695.000 kr.

Fakta om boligen

Sagsnr.
83204194
Boligareal
119 m²
Rum/værelser
3/2
Grundareal
260 m²
Antal etager
2
Byggeår
1887
Ombygget
2001
Energimærke
G
Liggetid
1 dage

Økonomi

Ejerudgifter pr. md.
1.215 kr.
Pris/m²
5.840 kr.
Pris
695.000 kr.
Prisudvikling
0,00 %

Finansiering

Udbetaling
35.000 kr.
Brutto (ex. ejerudgifter)
3.833 kr.
Netto (ex. ejerudgifter)
3.051 kr.

Fakta om kommunen

Kommuneskat
25,9 %
Landsgennemsnit
25,4 %
Grundskyldspromille
10,5
Landsgennemsnit
10,2
Pasningstakster
Vuggestue (0-2 år)
0 kr./md.
Dagpleje (0-2 år)
3.377 kr./md
Børnehave (3-5 år)
2.265 kr./md.
Antal folkeskoler
1
Gns. klassekvotient
21,5

Muligheder for at sætte sit eget præg

I hyggelige Pillemark finder I denne ejendom, hvor der er gode muligheder for at skabe et hjem efter egne ønsker og behov. Huset er delvist renoveret, og her får I en oplagt chance for at færdiggøre de sidste detaljer og sætte jeres eget personlige præg. Fra huset er der ca. 2 km til Samsøs hovedby, Tranebjerg og ca. 2½ km til vandet mod vest. Huset egner sig fint til både helårs- og fritidsbrug, begge dele er lovlige.
Boligens opholdsrum består af en hyggelig stue med brændeovn, som skaber en varm og indbydende atmosfære. Stuen ligger i åben forbindelse med køkkenet, der byder på god skabsplads samt fin bordplads. De flotte trægulve går igen i både stue og køkken, og det gode lysindfald giver rummene en behagelig og lys stemning. Her er huset primær varmekilde, varmepumpe luft til luft placeret og huset sekunder varmekilde er brændeovn.
Fra køkkenet er der adgang til en praktisk baggang med vaskemaskine samt bordplade med håndvask. Entréen fungerer som fordelingsrum med trappe til førstesalen og udgang til gaden. Badeværelset fra 2022, er indrettet med gulvvarme og fliser i vådområde, hvilket giver en funktionel og komfortabel løsning.
På førstesalen finder I et værelse samt et stort repos med flere an­ven­del­ses­mu­lig­he­der. Etagen trænger til en kærlig hånd, men rummer et fint potentiale for den rette køber.
Udendørs får I en overskuelig grund, som er nem at holde – perfekt til jer, der ønsker en bolig med begrænset ved­li­ge­hol­del­se.
Der er gode fær­ge­for­bin­del­ser til og fra Samsø. Fra Ballen til Sjælland og fra Sælvig til Jylland, samt hurtigfærge direkte til Aarhus C. Derudover er der et væld af muligheder på øen, bl.a. 18-hullers golfbane ud til Samsø Bælt, verdens største labyrint, afvekslende natur og mange forskellige kulturelle oplevelser i løbet af året.
En spændende ejendom for køberen, der ønsker at kombinere eksisterende kvaliteter med egne idéer og forbedringer.

Vil du vide mere om boligen?

Har du spørgsmål om boligen eller ønsker du at komme forbi til en uforpligtende snak? Så kontakt os her

Besøg butikken