Fremvisning
Book en fremvisning

Irisvej 108722 Hedensted

Villa

4/3 rum
173 m²
C
2.345.000 kr.

Fakta om boligen

Sagsnr.
87204123
Boligareal
173 m²
Kælder
42 m²
Vægtet areal
195 m²
Rum/værelser
4/3
Grundareal
761 m²
Byggeår
1964
Ombygget
1973
Energimærke
C
Liggetid
6 dage

Økonomi

Ejerudgifter pr. md.
1.909 kr.
Pris/m²
12.026 kr.
Pris
2.345.000 kr.
Prisudvikling
0,00 %

Finansiering

Udbetaling
120.000 kr.
Brutto (ex. ejerudgifter)
12.690 kr.
Netto (ex. ejerudgifter)
10.163 kr.

Fakta om kommunen

Kommuneskat
25,5 %
Landsgennemsnit
25,4 %
Grundskyldspromille
7,9
Landsgennemsnit
10,2
Pasningstakster
Vuggestue (0-2 år)
3.752 kr./md.
Dagpleje (0-2 år)
3.346 kr./md
Børnehave (3-5 år)
2.444 kr./md.
Antal folkeskoler
21
Gns. klassekvotient
18,9

Ind­flyt­nings­klar villa i Hedensted

Velkommen til Irisvej 10 – en flot og løbende moderniseret villa beliggende attraktivt i det populære Blom­ster­kvar­ter i Hedensted. Her bor man i rolige omgivelser med gåafstand til byens faciliteter, ind­købs­mu­lig­he­der, skole, institutioner og hverdagens øvrige fornødenheder.

Boligen rummer hele 182 veludnyttede etagemeter, hvoraf der i 1973 blev tilbygget en stor stue på 42 m² med kælder under. Huset fremstår i dag indbydende og ind­flyt­nings­klart med mange væsentlige forbedringer gennem årene, bl.a. tag fra 2009, løbende udskiftede vinduer, nyt køkken og meget mere!

Indretning
· Stort og praktisk bryggers med god plads til va­ske­fa­ci­li­te­ter og opbevaring.
· Fordelingsgang med flotte Junckers askegulve og flot lys fra oven­lysvin­du­er­ne.
· Rummeligt soveværelse med stor skabsvæg og direkte adgang til eget badeværelse, renoveret omkring 2018.
· To gode børneværelser, begge med hems.
· Ekstra badeværelse – ideelt til børn, gæster eller den travle hverdag.
· Stilrent køkken fra 2023 med hyggelig spiseplads.