Fremvisning
Book en fremvisning

Fiskervej 1D, Slettestrand9690 Fjerritslev

Villa

3/2 rum
106 m²
2.300.000 kr.

Fakta om boligen

Sagsnr.
96903372
Boligareal
106 m²
Vægtet areal
0 m²
Rum/værelser
3/2
Grundareal
294 m²
Byggeår
2022
Liggetid
1340 dage

Økonomi

Ejerudgifter pr. md.
1.462 kr.
Pris/m²
21.698 kr.
Pris
2.300.000 kr.
Prisudvikling
0,00 %

Finansiering

Udbetaling
115.000 kr.
Brutto (ex. ejerudgifter)
12.637 kr.
Netto (ex. ejerudgifter)
10.054 kr.

Fakta om kommunen

Kommuneskat
25,7 %
Landsgennemsnit
25,4 %
Grundskyldspromille
13,2
Landsgennemsnit
10,2
Pasningstakster
Vuggestue (0-2 år)
3.724 kr./md.
Dagpleje (0-2 år)
2.985 kr./md
Børnehave (3-5 år)
1.941 kr./md.
Antal folkeskoler
12
Gns. klassekvotient
19,1

Uden bopælspligt og med 20 kvm opvarmet anneks

Her har du chancen for at få et funklende nyt hus, 500 meter fra klitterne.
Projektet er et rigtigt fint "fiskerhus". Huset opføres med status som villa, men uden bopælspligt og du kan derfor benytte huset nøjagtigt som du ønsker. Huset vil dermed også være isoleret som helårshus (isoleret som standarderne foreskriver i byggeåret) og kan derfor benyttes året rundt, uden problemer.

Slettestrand er en dejlig ferieby med et godt udvalg af restauranter, her bugter klitterne sig langs kysten ved den dejlige brede strand, her kan gammeldags bådbyggeri opleves ved Han Herreds Bådbyggeri og Kyst­kul­tur­cen­ter, der findes naturlegeplads til børnene, fantastiske muligheder for mountainbike ture på nogle af Danmarks bedste MTB-ruter, og der kan endvidere nævnes dyrepark, kunstcenter, naturområdet ved Fosdalen og meget mere, alt i alt er Slettestrand et utrolig skønt som­mer­hu­s­om­rå­de. Ikke langt fra Slettestrand findes Svinkløv plantage som har en meget unik flora, mange dale, afmærkede stier og selvfølgelig Svinkløv Badehotel.

Huset forventes at stå færdigt i 2025. Alt afhængig af hvornår køber indgår en aftale om køb, kan denne være medbestemmende på mange ting i forbindelse med opførelse af huset, men standardhuset er således:
Stueetage har en åben entré med garderobeplads, lækkert badeværelse med bruseniche og flot arrangement med gra­nit­bord­pla­de, lyst soveværelse, stort køkkenalrum med et flot åbent køkken, dejlig spiseplads, god plads til so­faar­ran­ge­ment og udgang til terrasse. Gavlvæggen fremstår i rå sten, hvilket giver et virkeligt moderne og rustikt look til boligen og der er samme flotte grå flise med gulvvarme i hele underetagen.
Tagetagen har endnu et dejligt værelse samt skøn lys stue med et virkeligt smart Velux altanvindue.

Til boligen kommer der også et anneks på 20 kvm. med gulvvarme samt en dejlig carport på 20 kvm.

Der er betalt tilslutning til el, kloak og vand.
Der er en fast aftale om varmeforsyning fra Klitrosen Hotel og Restaurant, med en fast pris på 6.500 kr. årligt.

Vil du vide mere om boligen?

Har du spørgsmål om boligen eller ønsker du at komme forbi til en uforpligtende snak? Så kontakt os her

Besøg butikken