Boligkøbere og -sælgere nærmer sig hinanden

Efter et år med stigende afstand mellem gennemsnitlige udbudspriser og tilsvarende salgspriser viser nye tal fra EDC, at boligkøbere og boligsælgere nu nærmer sig hinanden i en fælles forståelse af boligmarkedet.

Hvor der således i december 2022 var 6 procents afstand mellem udbudspriserne og salgspriserne på villaer, er denne nu reduceret til ca. 4 procent. Tilsvarende gælder for både ejer­lej­lig­he­der og sommerhuse. Den begyndende forbrødring er tegn på, at sælgerne er blevet mere realistiske og køberne mere optimistiske.

Det er væsentligt at forstå, at der ikke er tale om af­slags­pro­cen­ter, men om forskelle i gen­nem­snits­pri­sen på de ejendomme, der aktuelt er til salg i forhold til dem, der rent faktisk sælges.

- Tallene kan tolkes i flere retninger, og de rummer alle en del af sandheden; boligsælgerne går i markedet med realistiske priser, og køberne tror i højere grad på fremtiden og har måske også erkendt, at der ikke for nuværende er udsigt til yderligere store prisfald, siger EDC's kom­mu­ni­ka­tions­chef, Jan Nordmann. - Vi kan dermed konkludere, at parterne på boligmarkedet i højere grad har en fælles forståelse af, hvad en ejerbolig skal koste, hvilket er et godt signal for den kommende tid.

Med til historien hører også, at markedet blev rystet af krigen i Ukraine og den efterfølgende rentestigning og løbske energipriser i sommeren og efteråret 2022: - Man kan sige, at boligkøberne hurtigere tog bestik af situationen og valgte at afvente, mens sælgerne stadig kiggede efter, hvad naboen fik for sit hus før krigen. Meget tyder på, at begge parter er kommet sig oven på "chokket", ligesom det er væsentligt, at beskæftigelsen i Danmark ikke blev voldsomt påvirket af situationen. Boligpriserne har tilpasset sig med et generelt fald omkring 10 pct., hvilket til dels modsvarer de stigende fi­nan­si­e­rings­om­kost­nin­ger, og vi er på vej mod et afbalanceret marked, siger Jan Nordmann.

Boligsalget i juli til dato i EDC ligger på et normalt niveau, hvor det normale er defineret som gennemsnittet af de seneste 10 år. Dermed fortsætter tendensen fra juni, der endte præcis på normalen.

Flere bolighandler og stigende priser

Landets ejen­doms­mæg­le­re forventer travlhed med stigende priser og flere handler for alle boligtyper, særligt for sommerhuse og enfamiliehuse. Danmarks Nationalbank understøtter prisoptimismen i sin seneste 2026-prognose.

    Læs artikel

    Der er godt gang i som­mer­hus­sal­get

    Som­mer­hus­mar­ke­det er startet i fin form dette forår, men der er færre huse at vælge imellem i forhold til sidste år, og de gennemsnitlige kva­drat­me­ter­pri­ser er steget 7,4 pct i samme periode.

      Læs artikel

      Kigger du på sommerhus?

      Hvis du planlægger at gå på sommerhusjagt i foråret, for at finde et godt lille fristed til weekender og ferier, er der et par ting, det kan være godt at have tænkt over, før du tager til fremvisninger for at finde det helt rigtige sted.

        Læs artikel