Boliglån med fast eller variabel rente?

    Få hjælp til at vælge den rigtige finansiering

    Faste eller variable renter, når du vælger boliglån?  Der er fordele og ulemper ved begge låntyper; den bedste individuelle beslutning er altid den rigtige balance mellem, ri­si­ko­vil­lig­hed, fremtidsplaner og den nuværende økonomiske situation.

    Lige nu foretrækker danske boligkøbere realkreditlån med fast rente frem for variabel rente. I årets første kvartal valgte 58 pct et fastforrentet lån. Det viser den nyeste opgørelse fra penge- og re­al­kre­di­tin­sti­tut­ter­nes in­ter­es­se­or­ga­ni­sa­tion Finans Danmark.

    Flest vælger den sikre løsning

    - Fastforrentede lån er populære, fordi man kender sin rentebetaling gennem hele lånets løbetid. Det giver større økonomisk tryghed i forbindelse med et af de største økonomiske valg i livet, siger Peter Jayaswal, direktør for Realkredit og ejen­doms­fi­nan­si­e­ring hos Finans Danmark.

    Knap 3 ud af fem låntagere vælger altså de faste renter; et lille fald i forhold til sidste år, hvor det var to ud af tre. Om faldet i andelen af boligkøbere, som vælger et fastforrentet realkreditlån, siger Peter Jayaswal: - Det hænger formentlig sammen med den seneste tids fald i de korte renter (renter på lån med kortere løbetid, typisk 1-5 år, red.), mens vi har set en lille stigning i de lange renter. Det kan have gjort de variabelt forrentede lån mere attraktive for nogle boligkøbere, siger han. 

    Syv ren­te­ned­sæt­tel­ser i træk

    Og renterne har da også bevæget sig støt nedad de seneste måneder til fordel for boligejere med variable renter på lånene. I april sænkede Den Europæiske Centralbank (ECB) renten, og den danske nationalbank fulgte trop. Det var syvende gang i træk, at ECB besluttede at sænke renten og allerede tredje gang i 2025. 

    De fleste økonomiske eksperter forudser yderligere ren­te­ned­sæt­tel­ser i år, og det vil i så fald kunne komme boligejere med variable renter på deres lån til gode. - Nu har de foreløbig sænket renten tre gange, og det vil ikke undre mig, hvis der er yderligere to i vente i 2025, siger fx Jeppe Juul Borre, cheføkonom hos Arbejdernes Landsbank, til TV 2. Han minder dog samtidig om, at  der ingen garantier er for fortsatte nedsættelser i usikre tider, hvor nyheds­dags­or­de­nen kan vende 180 grader fra den ene dag til den anden.    

    Få et økonomitjek og hjælp til at vælge boliglån

    EDC’s kø­ber­rå­d­giv­ning kan hjælpe med at få dig trygt igennem din bolighandel. Vores køberrådgivere kan hjælpe med at beregne, hvad du kan købe bolig for og samtidig rådgive om den  finansiering, der bedst matcher din økonomi, din ri­si­ko­vil­lig­hed og de aktuelle lånemuligheder. 


    Du kan også få et par gode tip til, hvordan du griber det an, når du skal vælge boliglån i banken, i afsnittet “Sådan vælger du det rigtige boliglån” af Børsens podcast Boligejerne.